Back to Events

23rd November, 2018

Taranaki Sports Awards 2018

 AWARDS EVENING

Friday 23 November 2018 5PM — Devon Hotel, New Plymouth

The Bartercard Guest Speaker will be Jamie Turner—International Triathlon coach. 

Jamie Turner has come a long way since attending Waitara High School.  He has worked alongside some of the world’s best triathletes from around the world in in training bases within Australia, USA and the Basque Country. 

Jamie Turner’s passion for individual athletes to achieve both their sporting and personal goals, along with his innate ethics and morality have cemented him as the world’s best triathlon coach.

After guiding eight athletes at the Rio Olympics, including gold medalist Gwen Jorgensen, Jamie is now working with Triathlon Australia and is guiding his world-class athletes toward the 2020 Tokyo Olympics.

 

Sports Awards Guest Speaker

   

Tickets are now SOLD OUT. To register your interest for wait listed tickets please contact Sharyn at Sport Taranaki on 06-759 0930 or email [email protected]


Awards will be presented to the winner of each category at the Awards Evening.

The 2018 award category nominations are as follows:

The Floatation Sanctuary Senior Sportswoman of the Year

Paige Hareb - Surfing

Mackenzie Barry - Football

Michaela Blyde - Rugby

Olivia Eaton - Athletics/Surf Life Saving

 

Tenderlink Senior Sportsman of the Year

Kasey Beckett - Football

Aaron Bailey-Nowell - Basketball

Matt Baxter - Athletics

Ajeet Rai - Tennis

Beauden Barrett - Rugby

Corey Peters - Para Alpine Skiing

 

Hassall Homes Senior Sports Team of the Year

Taranaki Representative Tennis Team - Tennis

Lachlan Stevens & Michael Watts - Surf Life Saving 

 

Toshiba Junior Sportswoman of the Year

Brooke Reid - Squash

Sasha Reid - Swimming & Surf Life Saving

Anna Crowley - Hockey

Brooke Neilson - Rugby & Netball

Hannah O'Connor - Athletics

Jana Niedermayr - Football

Lee Boon - Cycling

Tiana Davison - Rugby

Hannah Baker - Kayak & Surf Life Saving

Jess Kingi - Inline Hockey

  

TSSSA Junior Sportsman of the Year

Aidan Zittersteijn - Bowls

Blair Murray - Rugby

Chris Johnson - Triathlon/Duathlon & Multi-Sports

Henri Lehrke - Cycling

Jack Shearer - Squash

Jacob Stockwell - Athletics

Kaylum Boshier - Cricket

Sam Street - Yachting

Toby Stratton - Football

Ryan Clough - Kayak & Surf Life Saving 

Keegan Joe - Volleyball & Beach Volleyball

Jacob Ratumaitavuki-Kneepkins - Rugby

Zac Reid - Swimming & Surf Life Saving

 

Timberco Junior Sports Team of the Year

Taranaki Under 17 Girls Basketball Team

East End U19 Womens Ski Relay Team - Surf Life Saving

Libby Houghton & Hikaru Han - Beach Volleyball

Keegan Joe & David Jeffrey - Beach Volleyball

Stratford High School Boys A Basketball Team

NPGHS/NPBHS Hillary Challenge Adventure Team

  

Clelands Masters Sportsperson of the Year

Joy Baker - Triathlon/Duathlon

Grant Boyde - Hockey

Des Phillips - Athletics

Farah Deobhakta - Bodybuilding

Debbie McCallum - Golf

 

WR Phillips Volkswagen Coach of the Year

Karen Gillum-Green - Athletics

Amy Williams - Cheerleading

Jacob Rapira - Boxing

Sue Southgate - Swimming

Willie Banks - Basketball

Bryon Reid - Surf Life Saving

Shay Haira - Basketball

Antony Joe - Beach Volleyball

Ruth Jarman - Cycling

Kaye Carter - Squash

Graham Park - Triathlon/Duathlon

 

WR Phillips Mitsubishi Game Official of the Year

Glen Taylor - Hockey

Campbell-Kirk Kawana-Waugh - Football

Brian Velvin - Surf Life Saving

Danail Gallo - Football & Futsal

AJ Brown - Netball

Jamie Sutherland - Yachting

Mike Jack - Squash

 

IVHQ Volunteer of the Year

Gavin & Leanne Ross - Tennis

Gail Werder - Athletics

Adam Fraser - Surf Life Saving

Nic Burroughs - Football

Ann Hatch - Yachting

Brent Gribbon - Squash

Bridget Taylor - Squash

Chris & Tanisha Askew - Netball

Karen Peters  - Cycling

Paula Eaton - BMX

Steve Webling - Rugby 

 

Help us celebrate excellence in Taranaki sport!

selectionpicsnominationformart

 

2017 Winners:

Sportsperson of the Year - Jordie Barrett (Rugby)

Senior Sportsman of the Year - Jordie Barrett (Rugby)
Senior Sportswoman of the Year - Olivia Eaton (Surf Lifesaving/Athletics)
Senior Sports Team of the Year - Port Taranaki Bulls Rugby Team
Junior Sportsman of the Year - Zac Reid (Surf Lifesaving/Swimming)
Junior Sportswoman of the Year - Hannah O'Connor (Athletics)
Junior Sports Team of the Year - FDMC Cross Country Moto-Cross Team
Master Sportsperson of the Year - Barbara Scott (Archery)
Coach of the Year - Colin Cooper (Rugby)
Game Official of the Year - Paul Willaims (Rugby)
Volunteer of the Year - Michael Corkill (Surf Lifesaving)

 

Thank you to our Sponsors